Koncepce digitalizace ekonomiky a společnosti má za cíl zajistit dlouhodobou konkurenceschopnost a prosperitu. Digitalizace českého stavebnictví, založená na implementaci Koncepce BIM je cestou, jak dosáhnout očekávané efektivity jednak celého stavebnictví, ale i procesu zadávání veřejných zakázek a následné provozování staveb a objektů. Transformace celého odvětví na Stavebnictví 4.0 je nezbytnou podmínkou pro úspěšné fungování celého odvětví v česku, EU i v celé Evropě.
Reprezentativní mezinárodní konference věnovaná implementaci Koncepce BIM do českého stavebnictví se koná 21. listopadu 2019 v Praze a bude se věnovat důležitým tématům, která jsou definována ve vládní strategii Digitální Česko a ve vládním usnesení o zavádění Koncepce BIM do českého stavebnictví. Program bude soustředěn zejména na vládní přínos pro rozvoj českého stavebnictví pomocí digitalizace a na podporu transformace na Stavebnictví 4.0. Konference je svým zaměřením, tématy i výběrem řečníků určena odborné veřejnosti z podnikatelské sféry a odborníkům z veřejného sektoru a státní správy.
Summit spolupořádají Ministerstvo průmyslu a obchodu, Česká agentura pro standardizaci a Digitální Česko.
Program 2019
Prezence účastníků
8:15 - 8:451/ Digitální Česko – vládní aktivity pro rozvoj digitalizace v oblasti stavebnictví
9:00 – 11:20-
Digitální Česko ve stavebnictví – Vladimír Dzurilla Více informací
Digitální Česko ve stavebnictví
V rámci prezentace bude představena koncepce Digitální Česko, její dopad do stavebnictví a BIM model, který využívá Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p. -
Rozvoj stavebnictví za pomoci digitalizace – Eduard Muřický
-
Úvodní slovo ÚNMZ – Viktor Pokorný
-
Digitální stavební řízení – stav přípravy – Lukasz Kryński
-
Digitální technická mapa ČR – Zdeněk Zajíček
-
Digitální stavební řízení - aktuální legislativa – Martin Kupka
-
Pilotní projekty Vysočina - slavnostní podpis dohody o spolupráci – Jiří Běhounek, Zdeněk Veselý
-
Dopravní infrastruktura – zkušenosti z praxe – Ivo Vykydal Více informací
Dopravní infrastruktura – zkušenosti z praxe
Z pohledu rezortu Ministerstva dopravy a Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) je digitalizace v oblasti dopravních staveb a zavedení metody BIM velmi významné. Metoda BIM přináší snížení celoživotních nákladů staveb a výrazné zvýšení efektivnosti, zjednodušuje komunikaci, zlepšuje spolupráci na projektech a zvyšuje transparentnost. Je to komplexní změna, která posiluje konkurenceschopnost českého stavebnictví a zvyšuje jeho přitažlivost i pro nastupující generaci.
Ivo Vykydal
SFDI proto v úzké součinnosti s Ministerstvem dopravy, Ministerstvem průmyslu a obchodu a Českou agenturou pro standardizaci a ve spolupráci státního a soukromého sektoru připravil a postupně realizuje Plán pro rozšíření využití digitálních metod a zavedení informačního modelování staveb pro dopravní infrastrukturu. V souladu s tímto plánem a společně s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD), Správou železniční dopravní cesty, s.o. (SŽDC) a s Ředitelstvím vodních cest ČR (ŘVC) bylo zahájeno plnění plánu ve třech klíčových oblastech:
• vzdělávání zaměstnanců rezortu dopravy,
• realizace pilotních projektů ŘSD, SŽDC a ŘVC,
• standardizace postupů formou přípravy technických předpisů a metodik. -
Co nás čeká od roku 2022 – Jaroslav Nechyba
2/ BIM a veřejné zadávání v Evropě
11:35 – 13:30-
Budoucnost BIM v Evropě - Prezentace EU BIM Task Group – Souheil Soubra Více informací
Budoucnost BIM v Evropě - Prezentace EU BIM Task Group
Tato prezentace se zaměří na to, jak může BIM podpořit inovace a růst na evropských trzích. Vyplývá z práce pracovní skupiny EU BIM Task Group. Představíme strategický plán skupiny. Tento plán mapuje přechod na digitalizaci stavebního průmyslu, který by mohl přinést úspory ve výši 15 až 25 % na globálním infrastrukturním trhu do roku 2025. Konkrétněji prezentace vyzdvihne obrovský potenciál, jak mohou veřejní zadavatelé dosáhnout úspor díky implementaci BIM. Kromě snížení stavebních a provozních nákladů lze také dosáhnout sociálních a environmentálních přínosů.
Souheil Soubra -
Plán strategie BIM a současné aktivity v Německu – Jan Tulke, SRN Více informací
Plán strategie BIM a současné aktivity v Německu
Od roku 2015 implementuje německá vláda digitální metody při zadávání veřejných stavebních zakázek a to na základě akčního plánu reformního výboru pro velké projekty. Byl vypracován strategický plán a provedeno několik pilotních projektů. Od roku 2020 využijí všechny nové projekty infrastruktury BIM ve fázi návrhu, výstavby i provozu. Pro federální projekty přesahujících 5 milionů EUR existuje povinnost definovat BIM strategii. Kromě toho koaliční dohoda federální vlády definuje cíl dalšího rozvoje strategie BIM pro sektor stavebnictví a infrastruktury. Proto je v současné době národní středisko kompetencí BIM zřízeno na podporu veřejných klientů a orgánů při implementaci této strategie.
Jan Tulke, SRN -
Defragmentace stavebního průmyslu pomocí digitální platformy – Jaan Saar, Head of digital construction, Estonsko Více informací
Defragmentace stavebního průmyslu pomocí digitální platformy
Cílem estonské vlády je zvýšit trojnásobně produktivitu stavebního odvětví do roku 2030. Aby se urychlila digitální transformace, vláda začala vyvíjet platformu pro e-výstavbu, která umožní standardizovanou, spolehlivou a bezeztrátovou výměnu informací mezi všemi zúčastněnými stranami v průběhu životního cyklu stavby. Nedílnou součástí platformy bude také „digitální dvojče“ - holistický 3D digitální model vystavěného prostředí. Implementací platformy e-výstavby chceme zvýšit efektivitu a transparentnost veřejného procesu, věnovat se BIMu „obvyklým způsobem“ a vytvářet přidanou hodnotu z nových digitálních produktů a služeb.
Jaan Saar, Head of digital construction, Estonsko -
BIM z perspektivy majitele nizozemské infrastruktury – Benno Koehorst Více informací
BIM z perspektivy majitele nizozemské infrastruktury
Vlastníci aktiv požadují informace o majetku, aby mohli správně aktiva spravovat. Při zadávání zakázek na trh musí být informace poskytnuty projektové organizaci. Oba tyto procesy vyžadují aktualizované informace o majetku. Plynulá výměna informací mezi zúčastněnými stranami a IT nástroji vyžaduje otevřené standardy, které jsou výhodné pro všechny zúčastněné strany. Tato prezentace informuje o dosavadních úspěších v Nizozemsku a o relevatních mezinárodních aktivitách.
Benno Koehorst
3/ Koncepce BIM v ČR – plán pro druhou polovinu, aktuální výstupy – agentura ČAS
14:30 – 16:30-
Smluvní standardy a zadávání zakázek – Lukáš Klee
-
Pilotní projekty a facility management – Tomáš Prokeš
-
Datový standard stavebnictví – cesta ke sdílení – Josef Žák
-
Klasifikační systém – společný jazyk – Jaroslav Nechyba
4/ Pohledy odborných organizací na BIM v ČR
16:50 – 17:50-
Panelová diskuse – moderuje Jaroslav Nechyba
-
Ministerstvo průmyslu a obchodu – Petr Serafín
-
Svaz podnikatelů ve stavebnictví – Jiří Nouza
-
ČKAIT – Jan Klečka
-
Odborná rada pro BIM – Petr Matyáš
-
Sdružení pro výstavbu silnic – Filip Kalina
-
Česká asociace konzultačních inženýrů – Ing. Ondřej Budík
Závěr
18:00Přednášející


Ing. Eduard Muřický
náměstek ministra průmyslu a obchodu
Ing. Eduard Muřický působil do roku 1994 na Ministerstvu hospodářství v Agentuře pro rozvoj malého a středního podnikání. Poté pracoval v manažerských a řídících funkcích v privátní sféře především v oblasti obchodu. Nejprve ve společnosti Mediate, v roce 2007 pak nastoupil do společnosti JPS na pozici produkt manažera. Roku 2008 se stal ředitelem odboru strategií a trendů na Ministerstvu průmyslu a obchodu, roku 2012 ředitelem sekce průmyslu a 1. října 2014 byl jmenován náměstkem ministra Sekce průmyslu. Do funkce náměstka Sekce průmyslu, surovin a stavebnictví byl opětovně jmenován 1. února 2018.

Mgr. Lukasz Kryński
náměstek ministra pro místní rozvoj, Ministerstvo pro místní rozvoj

Mgr. Lukasz Kryński
náměstek ministra pro místní rozvoj, Ministerstvo pro místní rozvoj


Ing. Vladimír Dzurilla
vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci
Vladimír Dzurilla byl v únoru 2018 jmenován vládním zmocněncem pro informační technologie a digitalizaci a působí jako poradce předsedy vlády v této oblasti. V rámci této pozice vytváří a realizuje strategickou koncepci Digitální Česko, která přispívá k výraznému posunu v digitalizaci veřejné správy a digitální ekonomiky. Vedle toho je také generálním ředitelem Státní pokladny Centra sdílených služeb, jejímž hlavním úkolem je poskytování ICT služeb pro státní správu a provoz Národního datového centra. A současně ředitelem Národní agentury pro komunikační a informační technologie, s. p. Ta tvoří strategie neveřejných komunikačních sítí, včetně návrhů implementace vhodných bezpečnostních opatření a dodává sdílené služby pro veřejnou správu. Už od ukončení studia pracoval jako konzultant projektů výměny a implementací velkých IT systémů a zavádění organizačních a procesních změn ve společnostech. Tato témata ho provázejí dodnes. Hlavní oblastí zájmu jsou transformační projekty v sektoru telekomunikací, financí a státní správy.


Mgr. Zdeněk Zajíček
prezident ICT Unie
Zdeněk Zajiček je politik, advokát, vizionář a propagátor eGovernmentu. Stal se také osobností roku českého e-governmentu (eOsobnost eGovernmentu) za celkový přínos. Prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček je v poslední době známý především prosazováním zákona o právu na digitální služby a nasazením právě v oblasti elektronizace veřejné správy v rámci různých resortů nebo se také zasloužil o vznik iniciativy 202020.

Ing. Ivo Vykydal
ředitel Odboru kanceláře ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury

Ing. Ivo Vykydal
ředitel Odboru kanceláře ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury
Ing. Ivo Vykydal je v současné době ředitelem Odboru kanceláře ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury. Zabývá se nejen vedením odboru, ale také metodickým řízením expertních činností prováděných SFDI; zajišťováním expertních posudků strategických projektových dokumentací; supervizí předprojektové a projektové přípravy dopravních staveb financovaných SFDI. Své předešlé pracovní zkušenosti čerpal například na Ministerstvu dopravy nebo ve společnosti České dráhy.

Mgr. Martin Kupka

Mgr. Martin Kupka
Už při studiích na Univerzite Karlově působil jako redaktor a moderátor Českého rozhlasu. V letech 2000–2002 pracoval jako mluvčí hlavního města Prahy. Po roční přestávce v privátní sféře se do veřejné správy vrátil jako mluvčí Středočeského kraje, kde byl odpovědný jak za komunikaci s veřejností, tak za prezentaci regionu v oblasti cestovního ruchu. V roce 2009 působil v roli mluvčího a ředitele Odboru komunikace Ministerstva dopravy. Jako ředitel mediální sekce a mluvčí ODS se podílel na parlamentní kampani v roce 2010. V červnu 2010 se stal mluvčím vlády ČR. Po vítězství ODS v komunálních volbách v roce 2010 se ujal role starosty v obci Líbeznice. Na podzim 2014 byl znovu zvolen starostou obce Líbeznice. V lednu 2014 byl zvolen na 24. kongresu ODS místopředsedou strany, na počátku roku 2016 svou funkci obhájil. Přednáší na FSV UK.

Tomáš Prokeš
zástupce ředitele odboru Koncepce BIM, vedoucí pracovní skupiny PS01 – pilotní projekty
Česká agentura pro standarizaci

Tomáš Prokeš
zástupce ředitele odboru Koncepce BIM, vedoucí pracovní skupiny PS01 – pilotní projekty
Česká agentura pro standarizaci
Tomáš Prokeš se s pojmem BIM poprvé setkal přibližně před šesti lety v rámci pozice Facility Manažera ve společnosti MAKRO ČR / METRO SK, kdy zajišťoval vypracování 3D modelů objektů a přilehlých pozemků s využitím metody 3D laserového skenování u vnitřních částí budov a fotogrammetrie s využitím dronů u venkovních ploch. Takto vytvořené „reverzní“ BIM modely pak mohou sloužit pro plánování a simulaci budoucích rekonstrukcí a přístaveb a zároveň, ve vazbě na další používané softwarové nástroje, pro efektivnější správu provozovaných nemovitostí. V rámci své činnosti Facility Manažera ve společnosti Bureau Veritas Tomáš Prokeš uplatňoval a dále rozvíjel své zkušenosti s filozofií BIM coby nástroje pro sdílení a efektivní správu dat a využití těchto dat pro zajištění bezpečného provozu partnerských organizací. Tomáš Prokeš je zástupcem ředitele odboru Koncepce BIM a také vedoucím PS01 – Pilotní projekty.

JUDr. Lukáš Klee, Ph.D., LL.M., MBA
vedoucí pracovní skupiny PS02 – Zadávání, projektové řízení a smlouvy, odbor Koncepce BIM, agentura ČAS
CCConsulting s.r.o., Klee Consulting s.r.o.

JUDr. Lukáš Klee, Ph.D., LL.M., MBA
vedoucí pracovní skupiny PS02 – Zadávání, projektové řízení a smlouvy, odbor Koncepce BIM, agentura ČAS
CCConsulting s.r.o., Klee Consulting s.r.o.
Lukáš Klee je expert na mezinárodní stavební zakázky. Vyučuje na Vysokém učení technickém v Brně a Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je soudní znalec v oboru ekonomika a dodavatelsko-odběratelské vztahy ve stavebnictví. Pravidelně publikuje v českých i zahraničních médiích a je autorem řady knih zabývajících se mezinárodním stavebním smluvní právem a smluvními standardy FIDIC. Lukáš Klee je vedoucím pracovní skupiny PS02 – Zadávání, projektové řízení a smlouvy, odboru Koncepce BIM.

Ing. Josef Žák, Ph.D.
vedoucí pracovní skupiny PS03 – Datové a informační standardy, odbor Koncepce BIM, agentura ČAS
vedoucí oddělení VDC, Skanska

Ing. Josef Žák, Ph.D.
vedoucí pracovní skupiny PS03 – Datové a informační standardy, odbor Koncepce BIM, agentura ČAS
vedoucí oddělení VDC, Skanska
Ing. Josef Žák, Ph.D. publikoval více než 70 článků v národních a mezinárodních časopisech a konferencích v oblasti stavebnictví. Josef Žák je stavební inženýr specializující se na dopravní a pozemní stavitelství a informační technologie (ICT). Ve společnosti Skanska pracuje na řadě projektů, které se zabývají rezidenčním a komerčním rozvojem a infrastrukturními projekty. Josef je zástupcem obchodní jednotky ve Skanska Global BIM Knowledge Group. Před nástupem do společnosti Skanska v roce 2016 pracoval jako konzultant pro projekty v oblasti infrastruktury s řadou designérských společností, vývojářů a investorů. Je také přednášejícím na ČVUT v Praze, členem národních normalizačních orgánů a členem Evropského výboru pro normalizaci (CEN) TC 442 WG03. Josef Žák je vedoucím pracovní skupiny PS03 Datové a informační standardy.


Souheil Soubra
předseda EU BIM Task Group
Dr. Souheil Soubra se stal v lednu 2019 předsedou pracovní skupiny EU BIM. Mezi jeho hlavní oblasti zájmu patří prostředí simulace, modelování stavebních informací, správa geografických informací, virtuální a rozšířená realita. V současné době je ředitelem informačních technologií v CSTB. Je aktivním členem Building Smart International a dalších normalizačních orgánů souvisejících s BIM (PPBIM AFNOR, CEN TC 442, ISO TC 59 / SC13). Je vědeckým poradcem francouzské vládní iniciativy „Digital Transition Plan for Buildings”.


Jan Tulke
jednatel společnosti Planen-bauen 4.0 GmbH
Dr.-Ing. Jan Tulke je jednatelem společnosti Planen-bauen 4.0 GmbH, která byla založena v roce 2015 aby koordinovala a podporovala digitální transformaci v německém stavebnictví. To za podpory 58 zastupujících akcionářů (profesních sdružení a společností) představuje celý řetězec odvětví. Od roku 2015, kdy společnost vytvořila strategický plán BIM, má pan Tulke vedoucí roli při implementaci BIM u veřejných klientů na federální a státní úrovni. To také zahrnuje vývoj programů dalšího vzdělávání pro odborníky, pokyny a další podpůrné nástroje. V současné době se věnuje zavádění národní kompetence BIM pro federální ministerstvo dopravy a digitální infrastruktury (BMVI) a federální Ministerstvo vnitra, budov a společenství (BMI).


Jaan Saar
Ministerstvo ekonomiky informatiky, Estonsko
Head of digital construction
Jaan Saar se zabývá řízením procesů a IT v oblasti stavebnictví více než 15 let. Do veřejného sektoru vstoupil v roce 2018 s cílem digitálně transformovat stavebnictví v Estonsku. V současné době pracuje na vývoji „platformy pro elektronickou výstavbu“, která bude poskytovat digitální infrastrukturu pro spolupráci při sdílení dat a integruje inovativní služby spojené s plánováním, designem, výstavbou a údržbou stavebních aktiv.

Benno Koehorst
Senior poradce, Rijkswaterstaat - výkonná agentura nizozemského ministerstva pro infrastrukturu a vodní hospodářství

Benno Koehorst
Senior poradce, Rijkswaterstaat - výkonná agentura nizozemského ministerstva pro infrastrukturu a vodní hospodářství
Benno Koehorst se věnuje BIM od roku 2012, kdy byl spuštěn program BIM v Rijkswaterstaat. Rijkswaterstaat je výkonná agentura nizozemského ministerstva pro infrastrukturu a vodní hospodářství. Benno odpovídá za mezinárodní aktivity jako CEDR, CEN, ISO, BuildingSMART International. Kromě toho nedávno dokončil nizozemský standard týkající se modelování a propojování knihoven typů objektů.